پروفیل‌های UPVC

برای اکثریت افرادی که به ساخت و ساز و کارهای مهندسی و ساختمانی مشغول هستند، UPVC نامی آشنا و محبوب است. بسیاری از مالکان، پیمانکاران و حتی افراد دیگر امروزه در ساخت و سازهای خود به استفاده از انواع پروفیل می‌پردازند. با وجود این که، پروفیل به اندازه کافی شهرت و محبوبیت دارد، ولی با این حال، هنوز، بسیاری از افراد، در مورد انواع پروفیل UPVC و تفاوت بین آنها اطلاعات دقیق و لازمی ندارند. از این رو، در این مطلب به بررسی انواع پروفیل UPVC می‌پردازیم. با آشنایی از انواع پروفیل UPVC تفاوت‌ها با هم و کیفیت و کارآیی شان می‌توان در ساخت و سازها، پروفیل متناسب با کار و پروژه خود را انتخاب و مورد استفاده قرار داد.

پروفیل سش یا بازشو

سش پنجره

پروفیل سش یا بازشو سه نوع بازشو پنجره بازشو درب و بازشو کشویی دارد که در درب‌ها و پنجره‎های upvc کاربرد دارد. بازشوی درب به نسبت بازشوی پنجره ابعاد بزرگتری دارد و اگر به شکل دقت کنید این پروفیل S مانند می‌باشد و اما برای پنجره‌های دوجداره کشویی از پروفیل سش کشویی استفاده می‌شود. پروفیل های سش کشویی در پنجره ی دوجداره کشویی کاربرد دارد.

پروفیل مولیون

پروفیل مولیون به عنوان تقسیم کننده درب و پنجره استفاده می‌شود و برای انواع درب و پنجره‌های دوجداره مورد کاربرد است که سطح برش آن T می‌باشد. پروفیل مولیون به چهار دسته تقسیم بندی می‌شود که شامل: سری 60، 70، متحرک و کتیبه‌ی کشویی می‌باشد. برای پروفیل‌های 6 سانتی متری مولیون سری 60 و برای پروفیل‌های 7 سانتی متری مولیون سری 70 استفاده می‌شود. 

پروفیل‌های کتیبه‌ای به عنوان تقسیم کننده افقی در پنجره‌های کشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در آخر پروفیل‌های متحرک است که از این نوع پروفیل در درب و پنجره‌های دوجداره فرانسوی استفاده می‌شود. پروفیل‌های متحرک به لنگه بازشو درب و پنجره پیچ می‌شود و به همراه بازشو حرکت می‌کند

پروفیل لوله

 پروفیل لوله معمولا دیواره داخلی و خارجی به ارتفاع ۵۶ میلی متر است. به همین منظور، این پروفیل بیشتر برای تولید و ساخت پنجره‌های زاویه دار استفاده می‌شود.

پروفیل‌های لوله و اتصالات لوله برای پنجره‌هایی که قاب آن‌ها هلالی افقی است، استفاده می‌شود.

پروفیل فریم

پروفیل-فریم

یکی از پروفیل‌هایی که در درب‌ها و پنجره‌های دوجداره یو پی وی سی استفاده می‌شود، پروفیل فریم است. پروفیل فریم یکی از شایع ترین و رایج ترین پروفیل UPVC می‌باشد که برای قاب دور پنجره استفاده می‌شود و در چارچوب تمامی درب‌ها و پنجره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل پنل

پروفیل پنل که یکی دیگر از پروفیل‌های یو پی وی سی است معمولا دارای ارتفاع دیواره داخلی و خارجی ۱۰۰ میلی متری هستند. همچنین عرض این نوع پروفیل‌ها ۲۰ میلی متر است، که برای پوشاندن درب و پنجره یو پی وی سی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پروفیل زهواره

از پروفیل زهواره برای ثابت نگه داشتن شیشه‌های تک جداره ۴ میلی متری در انواع پنجره‌ها و درب‌ها استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است، که پروفیل‌های زهواره به دو دسته پروفیل زهواره تک جداره و دو جداره تقسیم بندی می‌شوند.

از دیگر پروفیل‌های زهواره می‌توان به دکورایتو اشاره کرد که بیشتر برای نگه داشتن شیشه ۲۰ میلی متری در انواع پنجره‌های دو جداره استفاده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که پروفیل‌های زهواره برای نگه داشتن شیشه و پانل در جای خود مورد استفاده قرار می‌گیرند.